ШЕВЧЕНКІАНА

2018-03-09

/Files/images/DSCN0602.JPG Віртуальна виставка

Тарас Шевченко ніколи в Одесі не був, проте думав оселитися тут (або ж в Києві чи Харкові), якби йому – після заслання – заборонили жити в Петербурзі. Одеса стала єдиним місцем моральної підтримки поета в перші роки заслання.

Перевертаємо архіви,

Шукаємо його сліди,

Де моря Чорного верхів’я,

І чайка у степу летить.

Не був – розводимо руками,

В листах багато назв, імен.

Хоча, дивись, поміж рядками

Одеса тихо промайне.

Тут сонце теж сіда за гаєм,

Припнули небо якорі.

Ти був тут – Чорне море грає,

Кипить, бурунить в «Кобзарі»

Микола Палієнко

Місто завжди відгукувалося на події, пов'язані з іменем українського бунтаря. Шевченкіана в Одесі – яскрава сторінка у культурному житті Півдня Росії та України. Саме звідси Варвара Рєпніна надсилала поету фарби, книги та все, про що він просив у листах (зокрема, “Мертві душі” М. Гоголя), а Андрій Лизогуб – твори Шекспіра і Лермонтова, брістольський картон, пензлі і фарби. Отаман козацького кубанського війська Яків Кухаренко, приїхавши до Одеси, писав Тарасу Григоровичу: «Ох, і люблять же тебе, брат, тут, в Україні». Активним пропагандистом і дослідником творчості Кобзаря в Одесі був Михайло Федорович Комаров – відомий бібліограф і культурний діяч. Про Шевченка він писав протягом усього свого життя. Відомі праці: бібліографічний покажчик творів Шевченка (1903) та збірник пам'яті й пошани «Вінок Т. Шевченкові», виданий у 1912 році.

Вагому частину творчості поетів та письменників Одещини становить їхня Шевченкіана.

Тарасе! Іменем твоїм

Земля моя святиться.

Твоя душа – немов криниця,

З якої пить і не напиться

Нам всім.

Тарасе! Україні став

Ти полем життєдайним.

Вона тобою ожила,

Тобою встала і пішла,

Відринувши кайдани…

Олекса Різниченко

На віртуальній виставці запропоновані матеріали і книги, де містяться літературознавчі та краєзнавчі дослідження представників наукової і творчої інтелігенції Одеси та області, в яких йдеться про маловідомі моменти життя та творчості Т.Г. Шевченка, пов'язані з Одещиною та художні твори письменників та поетів Одещини.

Кол-во просмотров: 195

Комментарии